sobota, 22 października 2016

Trondheim

Trondheim to bardzo ważne miasto dla Norwegii. Stanowiło stolicę kraju do 1217 roku jak również było celem pielgrzymek uduchowionej części ludności przez wzgląd na mieszczącą się tam katedrę Nidarosdomen. Jest to także dla nas miejsce najwyżej ulokowane na mapie, gdzie dotarliśmy podczas podróży, o której początku możecie przeczytać tutaj klik klik

By ta przeprawa była milsza, polecam piosenke

Nocleg:
z tym nie mieliśmy problemu. Przed wyjazdem nakreśliliśmy sobie bardzo ogólny zarys wycieczki, nie chcieliśmy się spinać, w sumie dobrze, bo już pierwszego dnia okazało się, że mistrzami planowania nie jesteśmy. Jeżeli byśmy chcieli zostać gdzieś dłużej, to mamy możliwość tak zrobić, żadna rezerwacja na nas nie czeka. 


Hytt czyli domków letniskowych szukaliśmy dzień wcześniej lub 
nawet tego samego dnia przez Internet w telefonie, przypomnę, że było to w najwyższym sezonie a nigdy nie spotkaliśmy się by nie było wolnych miejsc. 
Pamiętam dobrze trasę do Trasavika Camping, położonego 40km od Trondheim, gdzie spędziliśmy przedostatnią noc. Czas jakby się tam zatrzymał. Drogi wąskie, znikome ślady cywilizacji, mało sklepów, 0 fast foodów, gdzie lepiej podróżować z pełnym bakiem, bo stacji benzynowych zdecydowanie jak na lekarstwo!

 Na miejscu wita nas typowa porośnięta chatka trolli :)Rozpakować się, szybki prysznic i lecimy nad wodę, na kolację, na niezastąpionego jednorazowego grilla :) Wecome to Trondheimsfjorden.


Latem w Norwegii noce są krótkie, im wyżej tym krótsze oczywiście i tym piękniejsze widoki. Tego wieczora zachodzące słonce dało niezły popis, oświetlając ziemie ognistymi barwami.


Tak jak wcześniej wspomniałam, był to najpiękniejszy zachód słońca w moim życiu.Nazajutrz dopiero, wypoczęci, kierujemy się do miasta. Trondheim- Jak to dumnie brzmi :) Miasto na miarę metropolii w Norwegii. Co do wielkości znajduje się na podium, zajmując zaszczytne 3. miejsce, tuż za Oslo i Bergen.
Zaczynamy zwiedzanie.


Miasto liczy 175tys mieszkańców (tym samym jest 3 razy mniejsze od Poznania, ale też bardzo chętnie kierują się tu studenci.)


Sama go zrobiłam. Musiałam Wam pokazać :)
Katedra Nidarosdomen. 
Nazwa pochodzi od nazwy miasta, gdyż w tamtych czasach Trondheim nosiło nazwę Nidaros. Została zbudowana na cześć św Olafa, wodza wikingów.
To właśnie tutaj nadal obywa się koronacja norweskich królów. Budowę rozpoczęto w 1030 roku i trwała ona aż 150 lat! Rozeta, która zdobi najpiękniejszą część katedry, czyli fasadę zachodnią, symbolizuje Chrystusa i Sąd Ostateczny. To okrągłe okno ma średnicę 8m i składa się z 10 tys szklanych detali.


Tuż obok jest Pałac Arcybiskupa, najstarszy świecki budynek w mieście, gdzie akurat odbywał się jakiś... festynokiermasz.
Jabłko w cukrze? Powiedzcie, czy Wam też kojarzy się z Królewną Śnieżką...?
Następnie skierowaliśmy się na słynny stary most Gamle Bybrua, wybudowany w 1685 roku., który jest już zamknięty dla ruchu ulicznego, tylko pieszym wolno podziwiać z niego XVIII- wieczne budynki na palach, znajdujące się nad rzeką Nidelven. Niegdyś należące do klasy robotniczej, obecnie przeznaczone na kawiarnie czy po prostu mieszkania.


Wszystkie drogi prowadzą do Munkegata. To ulica przy głównym placu zwanym Torvet, przy którym zatrzymuje się każdy autobus i na którego środku stoi dumnie statua św Olafa. A tuż obok jest Dom Założyciela (Stiftsgården) - dawna rezydencja królewska i największy drewniany budynek w kraju, z imponującą liczbą 140 komnat w środku. Wstyd się przyznać, ale niemal go przeoczyliśmy :)Tutaj już nadbrzeżny targ i słynne klipfiszePrzedostatnim punktem naszej wycieczki okazała się Twierdza Kristiansen z XVII wieku. Miała ona za zadanie oczywiście chronić miasto przed atakami. Obecnie można z niej podziwiać panoramę miasta, wybrzeże i wieżę telewizyjną, którą ujrzycie na fotografii poniżej, a która jest naszym ostatni celem.Ponad 100 metrowa wieża Tyholt góruje nad miastem. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie skosztowali tam piwa, najdroższego dotychczas w naszej karierze (160nok).


Jest tam platforma, która w ciągu godziny obraca się o 360 st. by goście spożywający posiłki w restauracji mieli dodatkowo ładne widoki. Niestety wszystkie miejsca były zajęte, więc przypadło nam piętro niżej bez takich bajerów. 

Wjazd i wyjazd z miasta jest oczywiście płatny.  Poniżej już droga powrotna do Oslo, ówczesnego domu. Czy Wy też widzicie poroże??!

Ja i wielki troll będziemy żegnać się już z Wami. 
Za jakiś czas pojawi się relacja z naszej wycieczki pociągiem do Bergen i wielkiej śnieżycy, która nas spotkała. Do następnego kochani!

2 komentarze:

  1. Świetnie się czytało słuchając Aliny Devecerski. Dawno nie słyszałem tej piosenki :)

    OdpowiedzUsuń